EUR/CZK  25,160USD/CZK  22,79825.01.2020

Cuba » info

Ostrovní stát Střední Ameriky, ležící na jih od poloostrova Florida v Karibském moři. Zaujímá stejnojmenný ostrov, největší z Antilského souostroví, ostrov Isla de Pinos, další menší ostrovy a asi 1.600 přilehlých ostrůvků. Ostrov Kuba měří na délku přibližně 1.200 km; na jihovýchodním konci je velmi široký a na západním konci na mysu San Antonio velmi úzký. V jeho nejširší části leží nejvyšší hory. Od jihovýchodu na severovýchod se rozprostírá pohoří Sierra Maestra s nejvyšším vrcholem Pico Turquino (2.005 m).

Havana,hlavní město Kuby s bohatou historií, kulturou a tradicemi, patří k nejvýznamnějším kulturním destinacím Antil a k nejkrásnějším městům světa. Sv. Kryštof z Havany, původní jméno, kterým bylo pokřtěno, má množství zajímavostí k vychutnání: nádherné pláže, původní koloniální architekturu a řadu míst k oddychu. Jsou zde velké hotely, třpytivé kabarety i proslulé restaurace. Provincie Město Havana se nachází na severozápadním pobřeží ostrova Kuba. Na severu je ohraničena Floridským průlivem a na jihu, východě a západě provincií Havana. Je vzdálena 140 km od Varadera, 454 od Trinidad de Cuba, 517 od Jardines del Rey, 654 od Holguínu a 964 od Santiaga de Cuba.

Varadero má nejznámější pláž Kuby a je hlavní přímořskou turistickou destinací země. Otevřená krajina, vegetace, teplé klima, průzračnost moře, písky bílé a jemné, tak že se zdají být proseté lidskou rukou, činí Varadero nezapomenutelnou a neopakovatelnou destinací. Varadero leží 140 km východně od Havany a 30 km od Matanzas. Slunce jej osvětluje zhruba dvanáct hodin denně a průměrná teplota je 25 °C.

Santiagu de Cuba, hlavnímu městu stejnojmenné provincie, je možné přiřadit dva zvláštní atributy: pohostinní lidé bodré povahy a kulturně-historické bohatství. Díky svým obyvatelům, hudbě a historii je Santiago bezpochyby na Kubě jedinečné – veselé místo, kde se budete cítit jako doma. Jako v žádném jiném regionu země se zde, v také zvaném „nejkaribštějším z kubánských měst“, míchají a obohacují lidé a jejich kultury.

Ostrůvek Cayo Largo del Sur předvádí nedostižnou krásu přírody. Klenot souostroví Canarreos je považován za jedno z nejlepších míst k potápění a vodním sportům, a to díky zdejším panenským plážím chráněnými nádhernými korálovými útesy a mělkou vodou, kde žijí gorgonias, ryby a různé rostliny. Cayo Largo je situované v Karibském moři, v nejvýchodnější části souostroví Canarreos. Ostrov je vzdálen 135 km od Nueva Gerona (Ostrov mládeže), 125 km od Cienfuegos, 177 km od Havany a 177 km od Varadera.

Trinidad de Cuba, kde jakoby se čas zastavil, nabízí návštěvníkům mimořádnou krásu jednoho z živých historických měst a je navíc zaklíněné mezi moře a hory. Město je známé kombinací aktivit současného života s nesčetným bohatství z dob založení města v 16. století. Místní hotely, restaurace, obchody a další vymoženosti moderního života v Trinidadu žijí, aniž by města ztratilo svůj koloniální charakter. V roce 1988 bylo staré město Trinidad zapsáno na listinu UNESCO a prohlášeno dědictvím lidstva. Tato koloniální architektonická perla Kuby i celé Ameriky spojuje historické a kulturní hodnoty území s atraktivností přírody v horské oblasti Escambray, plážemi a podmořským životem, stejně tak s pohostinností obyvatel.